• Blood and Black Lace

    Blood and Black Lace

    ★★★½

    So this is how the anti-hero comic book character “Rorschach” got his drip. Very nice, indeed!

    If you don’t know, Mario Bava is an Italian, low-budget, horror film director who’s films are much more bigger in originality and in fun. He doesn’t need a big budget and I’m sure he would’ve never wanted one. Although I found his films before this a little too “generic” for my taste, I can’t say it for this one as I’m one of the…

  • The Naked Kiss

    The Naked Kiss

    ★★½

    Samuel Fuller is known for low-budget films with controversial themes, which allowed him to make a name for himself and surly became highly respected by many fans around his time. I myself have enjoyed his films before this one. I think they have a sense of uniqueness about them but unfortunately for The Naked Kiss, it’s a little too heavy on the melodrama and the story about a prostitute with a moral compass isn’t all that engaging. The acting is…

  • Band of Outsiders

    Band of Outsiders

    ★★½

    It takes an acquired taste to fully appreciate Godard’s films and it’s a taste I just don’t have. There’s a specific scene and apparently it’s the most referenced scene in today’s pop culture, that scene features the three main (unlikable) characters dancing. It was beautiful and it came out of nowhere, which makes it even more greater. Then Godard decides to show-off when he doesn’t need to. He plays his voice narrating over them as he speaks about the thoughts…

  • A Fistful of Dollars

    A Fistful of Dollars

    ★★★½

    Although I’ve never seen a Sergio Leone film, I have heard his name thrown around amongst the greats and blossomed Clint Eastwood’s legendary career. I like to believe I lack knowledge about who is who or what is what and when is when in the realm of cinema before the 90’s, which is why I took this list completing journey to catch up on some vintage films and see the innovators of the directors I cherish now in the modern…

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★

    Before I start, i would like to say that these are my personal opinions and if I offend anyone, I apologize but my opinion isn’t going to change but maybe how I express my opinion will, that’s if I receive constructive criticism. I also want to say, I’m not judging anyone who loves this movie, in fact more power to you all, I seriously wish I shared those feelings. With that said let’s begin. 

    Ex Lovers are a burdens, family…

  • Minions

    Minions

    ★★

    Despite how you view my rating, I’m quite surprised how much it didn’t annoy me because this is indeed completely pointless and simply mindless but again, I’m thoroughly pleased that this film wasn’t as awful as I thought it was going to be.

    I still have a soft spot for the cute minions even though I feel this film should’ve never been made but here I was, watching it with my daughter with a huge smile on her face as…

  • Inside Man

    Inside Man

    ★★★½

    Sometimes a simple crime can uncover the biggest crime and a sin will always be a sin no matter how big or small it is but it is human nature to compare which sin is worse and in Spike Lee’s Inside Man, he does a wonderful job at depicting that swift justice in which it is served in the midst of a perfect crime.

    Other than some cartoonish, stereotypical characters (the construction worker and the Albanian woman made me want…

  • A Shot in the Dark

    A Shot in the Dark

    ★★★

    My first Pink Panther experience (besides the one with Beyoncé) and what a relief this was to watch something that I could just sit back and engulf the silliness. This type of slapstick comedy and parody isn’t necessarily my favorite so I wasn’t expecting to love it but I also wasn’t expecting to enjoy it and it turns out that this had a couple gags that tickled the gut. 

    If you’re not familiar with the Pink Panther series then get…

  • Seance on a Wet Afternoon

    Seance on a Wet Afternoon

    ★★★

    A demanding wife schemes up a plan to kidnap a child from a rich family in order to make her more famous as a medium and she gets her obedient husband to help her.

    Yea, as you can tell the motive is extremely silly and obvious that it’s damn near impossible for that plan to succeed but I gotta hand it to our two leads who sale this bizarre premise and completely baffled me with surprise by how intrigued I…

  • The Pawnbroker

    The Pawnbroker

    ★★★

    Phew, depressingly good. The story follows a pawnbroker who is a completely broken human being because of his past being a prisoner at a Nazi concentration camp. The film shows quick miss-if-you-blink flashbacks through the mind of this character as he faces trials of his own during his life now as a pawnbroker. Not much to praise with this film but the performance from Rod Steiger must be noted because I feel that his talent as an actor carried this…

  • Topkapi

    Topkapi

    ★★★

    4th film from Jules Dassin I’ve gotten the pleasure to review and each film has been a success for my viewing experience. This guy is a master at displaying some sort of crime, whether it be a heist, prison break or a detective murder mystery, his films are all extremely well made and very precise on visual details. When the heist finally takes place, the film becomes condensed with tension as the camera cuts back and forth to pivotal details…

  • The Train

    The Train

    ★★★★

    Just like a real train, the film takes awhile for it to build up that speed but once it gets going, it’s a ride you never want to stop. John Frankenheimer and Burt Lancaster is a great duo to have when creating an action war film. Both of them were made for films of this nature. Lancaster manages to hop on one leg throughout the whole last act while also killing nazis. It’s epic in every way possible. 

    The stunts…