Jacob has written 212 reviews for films rated ★★★½ .

  • Happy Gilmore

    Happy Gilmore

    ★★★½

    I must admit, I do not like Adam Sandler’s characters in most of the films he stars in but I also shamelessly admit… I do enjoy most films that Sandler stars in. Idk, I just love the somewhat touching, somewhat vulgar, somewhat laid back storytelling, somewhat over-the-top antics and somewhat cute romance almost all the films he stars in has. I honestly believe they don’t make comedy films like this anymore. A film you can watch with your friends, your…

  • Up in the Air

    Up in the Air

    ★★★½

    “Life’s better with company.”

    Brutal, brutal, brutal film in the most subtle way possible. “This is a film for adults.” says another random reviewer on this app and it’s one statement I completely agree with. There is a vital scene where Clooney is coming to realization that maybe his philosophy on life has lead him down a very, very, very isolated path. It’s a path that I myself took before I fortunately found my “Co-pilot” . This is a film…

  • 99 Homes

    99 Homes

    ★★★½

    2015’s “The Big Short” shows the beginning of the United States housing bubble and this film here shows just a piece of the aftermath to follow. I remember my late mother a long time ago when she and my stepdad was struggling to pay the bills and I remember the conversation with them about being evicted from our house, the house I grew up in. This film here gives you an almost documented look into what it is like to…

  • Brokeback Mountain

    Brokeback Mountain

    ★★★½

    Bravo. An old fashioned love story with a modern zing to it. Heartbreaking to say the least. I remember the age where a straight male would be considered “gay” or “sus” for watching a film of this nature, at least in my school. Well guess what, it’s 2021 and my goodness has this aged like fine wine or should I say canned beans because love never expires in a can. This is a wonderfully crafted portrayal of what used to…

  • Blood and Black Lace

    Blood and Black Lace

    ★★★½

    So this is how the anti-hero comic book character “Rorschach” got his drip. Very nice, indeed!

    If you don’t know, Mario Bava is an Italian, low-budget, horror film director who’s films are much more bigger in originality and in fun. He doesn’t need a big budget and I’m sure he would’ve never wanted one. Although I found his films before this a little too “generic” for my taste, I can’t say it for this one as I’m one of the…

  • A Fistful of Dollars

    A Fistful of Dollars

    ★★★½

    Although I’ve never seen a Sergio Leone film, I have heard his name thrown around amongst the greats and blossomed Clint Eastwood’s legendary career. I like to believe I lack knowledge about who is who or what is what and when is when in the realm of cinema before the 90’s, which is why I took this list completing journey to catch up on some vintage films and see the innovators of the directors I cherish now in the modern…

  • Inside Man

    Inside Man

    ★★★½

    Sometimes a simple crime can uncover the biggest crime and a sin will always be a sin no matter how big or small it is but it is human nature to compare which sin is worse and in Spike Lee’s Inside Man, he does a wonderful job at depicting that swift justice in which it is served in the midst of a perfect crime.

    Other than some cartoonish, stereotypical characters (the construction worker and the Albanian woman made me want…

  • Sideways

    Sideways

    ★★★½

    Who doesn’t love bachelor parties that consists of chronic depression, alcoholism, infidelity and toxic friendships?! I mean, am I right, am I right?! Nah, but seriously, I want to praise the great work coming from Alexander Payne but something seems fishy with his accused allegations with Rose McGowan, so I’ll hold off on that, instead I’ll praise the sense of relativity and the honest performances coming from Paul Giamatti & Thomas Haden Church.

    Everyone will or has been there in some…

  • The Umbrellas of Cherbourg

    The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★½

    Not sure why Demy thought having the whole dialogue to be sung out loud was a great idea but I’m certainly giving him bonus points for trying. The singing started out uniquely interesting, then it got a little annoying and then I just got accustomed to it to where it wasn’t a bother anymore. Also, I’m fairly positive that this heavily influenced La La Land’s ending, Chazelle almost seemed to copy and paste that ending into his film, which is…

  • The Sound of Music

    The Sound of Music

    ★★★½

    First and foremost, Rest In Peace to my girlfriend’s new favorite classic heartthrob, Christopher Plummer. Second, a big Happy Mother’s Day to all the mommas, mommas momma’s, baby mommas and momma figures out there. 

    “Yes. Well, you see, the sky was so blue today and everything is so green and fragrant. I just had to be a part of it.”

    I know the cinematography praise I usually give out is becoming redundant at this point but when the film displays…

  • Woman in the Dunes

    Woman in the Dunes

    ★★★½

    The premise is absolutely fantastic for survival thrillers. Almost reminded of 1990’s “Misery” with how terrifying the protagonist situation is. The psychological horror worked really well, I would go insane eating, drinking, sleeping and sexing with sand dropping on me. Even with all that it has going for it, I found the the protagonist unlikable and the sex to be a little less steamy than I would imagine. Idk, this film just felt safe regardless of the nightmarish predicaments the…

  • Romeo + Juliet

    Romeo + Juliet

    ★★★½

    So much candles, so much bright lighting, so much vivid colors, so much romance, so much bromance, so much magic, so much sparkle, so much flare, so much tragedy, so much 90’s, so much young Leo. 

    Incredible soundtrack, incredible cinematography, incredible set pieces, incredible cast, incredible performances (each putting their heart and soul into it), incredible costumes and wardrobe. There’s so much to love and there are incredible aspects that just works but unfortunately I’m not a fan for Shakespeare…