theriverjordan has logged 34 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pal Joey

Pal Joey

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fugitive Kind

The Fugitive Kind

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ali

Ali

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blackboard Jungle

Blackboard Jungle

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Take Me Out to the Ball Game

Take Me Out to the Ball Game

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry