theriverjordan has logged 62 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Senso

Senso

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bellissima

Bellissima

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trouble with the Curve

Trouble with the Curve

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Work

Blood Work

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bird

Bird

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Honkytonk Man

Honkytonk Man

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bronco Billy

Bronco Billy

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Convoy

Convoy

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry