• The Invisible Guest

  • Lady Macbeth

  • Jackie

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • Into the Inferno

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Imperium

  • Your Name.

    ★★★½

  • The Neon Demon

    ★★

  • Gimme Danger

  • It's Only the End of the World

    ★★★

  • The Red Turtle

    ★★★

  • The Unknown Girl

    ★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Raw

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • I, Daniel Blake

  • Italian Race

    ★★

  • 10 Cloverfield Lane

  • Fire at Sea

  • Perfect Strangers

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★★

  • Mapplethorpe: Look at the Pictures

  • Swiss Army Man

  • Making a Murderer

  • The Revenant

  • The Hateful Eight

  • They Call Me Jeeg

  • Manifesto

    ★★★★

  • A Bigger Splash

    ★★½

  • Spotlight

  • Anomalisa

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★½

  • The Little Prince

  • Youth

  • Love

    ★★

  • Green Room

    ★★★

  • Tale of Tales

  • Mia madre

  • The Invitation

  • Songs My Brothers Taught Me

    ★★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

  • True Story

  • The Invisible Boy

  • Interstellar

    ★★★★

  • St. Vincent

  • Gone Girl

    ★★

  • The Theory of Everything

  • Leopardi

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Sin City: A Dame to Kill For

  • Federation Tunisienne De Football

  • Gradiva

    ★★★½

  • Cold in July

    ★★

  • Mommy

    ★★★★½

  • The Salt of the Earth

    ★★★

  • Force Majeure

    ★★★½

  • The Wonders

    ★★★★

  • Creep

  • The Grand Budapest Hotel

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • Frank

  • Martyrs

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Human Capital

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★