• The Virgin Suicides

  • Notting Hill

  • Bicentennial Man

  • Patch Adams

  • The Thin Red Line

    ★★★★

  • That's Life

  • The Prince of Egypt

  • A Bug's Life

  • Lick the Star

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★★

  • August 32nd on Earth

    ★★★½

  • Aprile

    ★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★

  • Life Is Beautiful

  • Deconstructing Harry

    ★★★★

  • Titanic

  • Gummo

    ★★★

  • Ovosodo

  • Cube

    ★★

  • Fireworks

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Hercules

  • Happy Together

    ★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★

  • 101 Dalmatians

  • Space Jam

  • Romeo + Juliet

  • Matilda

  • A Summer's Tale

    ★★★

  • The Pillow Book

  • Stealing Beauty

  • Fargo

    ★★★★★

  • Balto

  • Jumanji

  • Toy Story

  • Maborosi

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★½

  • Fallen Angels

    ★★★★

  • Kids

    ★★★★

  • Pocahontas

  • The Bridges of Madison County

  • La Haine

    ★★★★

  • Casper

  • Safe

    ★★★

  • Miracle on 34th Street

  • Léon: The Professional

    ★★★

  • Pulp Fiction

  • The Mask

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★½

  • The Lion King

  • Satantango

    ★★★★★

  • Schindler's List

  • Mrs. Doubtfire

  • Caro diario

    ★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★½

  • Blue

    ★★★★

  • Jurassic Park

  • The Piano

    ★★★

  • Sonatine

    ★★★★

  • Porco Rosso

    ★★★½

  • Beethoven

  • La Sposa

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★½

  • Edward Scissorhands

  • Misery

    ★★★★

  • Home Alone

  • GoodFellas

    ★★★★