• Ghost

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Look Who's Talking

  • Red Wood Pigeon

    ★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Dead Poets Society

  • Mystery Train

  • The Tail

    ★★★★

  • They Live

  • Chet Baker: Let's Get Lost

    ★★★★

  • Akira

    ★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • The Name of the Rose

  • The Green Ray

    ★★★★

  • Caravaggio

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Down by Law

    ★★★★

  • Terrorizers

    ★★★★

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

  • Boy Meets Girl

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • The NeverEnding Story

  • Bianca

    ★★★★

  • Scarface

  • Amore tossico

    ★★★½

  • Pauline at the Beach

    ★★★★

  • Sans Soleil

    ★★★★★

  • Fanny and Alexander

    ★★★★★

  • The Draughtsman's Contract

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Fitzcarraldo

    ★★★½

  • Possession

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Manhattan

    ★★★★

  • Asparagus

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • Ecce Bombo

    ★★★

  • House

    ★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Eraserhead

  • Sebastiane

  • In the Realm of the Senses

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • The Adventures of Pinocchio

  • Last Tango in Paris

  • Play It Again, Sam

  • The Godfather

  • Pink Flamingos

    ★★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

  • The Decameron

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • Murmur of the Heart

    ★★★½

  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets

    ★★★★★

  • Conversions 1

  • Centers

  • Lady Liberty

  • Medea

    ★★★★

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★

  • Go, Go Second Time Virgin

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★