• Juliet of the Spirits

    ★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★

  • Loves of a Blonde

    ★★★½

  • The Gospel According to Matthew

    ★★★★★

  • Red Desert

    ★★★★★

  • Band of Outsiders

    ★★★½

  • Contempt

    ★★★½

  • The Birds

    ★★★½

  • 8½

    ★★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★

  • The End of Summer

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • The Naked Island

    ★★★★½

  • Zazie dans le Métro

    ★★★½

  • Rocco and His Brothers

  • Psycho

  • L'Avventura

  • Breathless

  • La Dolce Vita

    ★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

  • Rear Window

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★★

  • Roman Holiday

  • The Band Wagon

    ★★★★

  • Summer with Monika

    ★★★★

  • Peter Pan

  • Waiting Women

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

  • Stray Dog

    ★★★★★

  • Late Spring

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rome, Open City

    ★★★★

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • Un Chien Andalou

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Entr'acte

  • Return to Reason

    ★★★

  • The Astronomer's Dream