Oliver has logged 154 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Das Traumhotel: Vietnam

Das Traumhotel: Vietnam

2012
×
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Arrival

The Arrival

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The November Man

The November Man

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Payback

Payback

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lost in Space

Lost in Space

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry