• The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • 20,000 Leagues Under the Sea

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • The War of the Worlds

    ★★★½

  • Peter Pan

  • High Noon

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Bambi

  • Dumbo

    ★★★

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • L'Atalante

    ★★½

  • Frankenstein

    ★★★★

  • Dracula

    ★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

  • Harry Potter Collection

  • The Lord of the Rings Collection