Alex has logged 29 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
Read the review Edit this entry  
29
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Room 237

Room 237

2012
×
Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry