Alexei has logged 64 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hustle

The Hustle

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Housesitter

Housesitter

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dudes

Dudes

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Murder

Blue Murder

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bedtime Story

Bedtime Story

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Family

The Family

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lickerish Quartet

The Lickerish Quartet

1970
×
Read the review Edit this entry  
14
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let's Get Skase

Let's Get Skase

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Apple

The Apple

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Popeye

Popeye

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
1941

1941

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dragon Lives Again

The Dragon Lives Again

1977
×
Read the review Edit this entry  
10
Ode to Seekers 2012

Ode to Seekers 2012

2016
×
Edit this entry  
10
7:35 in the Morning

7:35 in the Morning

2003
×
Edit this entry  
10
Taking Shelter

Taking Shelter

2014
×
Edit this entry  
10
The Phoenix Portal

The Phoenix Portal

2005
×
Edit this entry  
10
Copycat

Copycat

2015
×
Edit this entry  
10
The Blockbuster Tapes

The Blockbuster Tapes

2009
×
Edit this entry  
10
The S From Hell

The S From Hell

2010
×
Edit this entry  
10
We Were Hardly More Than Children

We Were Hardly More Than Children

2019
×
Edit this entry  
10
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
Edit this entry  
10
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
09
Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Angels in America

Angels in America

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Brenda Fassie: Not A Bad Girl

Brenda Fassie: Not A Bad Girl

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry