Bartucan has logged 198 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Tale of Three Sisters

A Tale of Three Sisters

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★½
Edit this entry  
18
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Leyla Everlasting

Leyla Everlasting

2020
×
½
Edit this entry  
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Kevin Hart: Zero F**ks Given

Kevin Hart: Zero F**ks Given

2020
×
Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
02
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Edit this entry  
01
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ethos

Ethos

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Waiting Room

The Waiting Room

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
The Third Page

The Third Page

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Confession

The Confession

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fate

Fate

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inside

Inside

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Woman in the Fifth

The Woman in the Fifth

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry