THOMASEMMET has logged 188 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amusement Park

The Amusement Park

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nobody

Nobody

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 8th

The 8th

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Benjamin

Benjamin

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Threesome

Threesome

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Moment

The Great Moment

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Cowboys

Cowboys

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry