Sort by

Thomas has logged 195 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Galapagos Affair: Satan Came to Eden

The Galapagos Affair: Satan Came to Eden

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bill Bailey: Bewilderness

Bill Bailey: Bewilderness

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dara Ó Briain: Crowd Tickler

Dara Ó Briain: Crowd Tickler

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
How Star Wars Changed the World

How Star Wars Changed the World

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
20
How Videogames Changed the World

How Videogames Changed the World

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Video Games: The Movie

Video Games: The Movie

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joy Division

Joy Division

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Around the World with Orson Welles

Around the World with Orson Welles

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
08
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Siege

The Siege

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
Read the review Edit this entry  
16
King Solomon's Mines

King Solomon's Mines

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★
Edit this entry  
14
The Sundowners

The Sundowners

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Giant

Giant

1956
×
Read the review Edit this entry  
07
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Decision Before Dawn

Decision Before Dawn

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Watch on the Rhine

Watch on the Rhine

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
Read the review Edit this entry  
31
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nukes in Space

Nukes in Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Help

The Help

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Edit this entry