Thomas has logged 56 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry