Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big John

Big John

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
The Full Treatment

The Full Treatment

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Michael Cimino, God Bless America

Michael Cimino, God Bless America

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Cyclops

Dr. Cyclops

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cherry

Cherry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Palmer

Palmer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gator

Gator

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Day the Earth Caught Fire

The Day the Earth Caught Fire

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Days Without Mum

10 Days Without Mum

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
55 Days at Peking

55 Days at Peking

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Climb

The Climb

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Yesterday's Enemy

Yesterday's Enemy

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kalt ist der Abendhauch

Kalt ist der Abendhauch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones: The Search for the Lost Golden Age

Indiana Jones: The Search for the Lost Golden Age

2021
×
Edit this entry  
16
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Camp on Blood Island

The Camp on Blood Island

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sörensen's Fear

Sörensen's Fear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hell Is a City

Hell Is a City

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Quatermass 2

Quatermass 2

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Untameable Kirk Douglas

The Untameable Kirk Douglas

2017
×
Edit this entry  
09
When the Last Sword Is Drawn

When the Last Sword Is Drawn

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Band of Robbers

Band of Robbers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Eye for an Eye

Eye for an Eye

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Men of Sherwood Forest

The Men of Sherwood Forest

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Slaughter in the Snow

Slaughter in the Snow

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fearless Avenger

The Fearless Avenger

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Trail of Blood

The Trail of Blood

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Your Honor

Your Honor

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Sound and Fury

Sound and Fury

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chairman

The Chairman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Black Battlefront Kidnappers

The Black Battlefront Kidnappers

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry