Those has logged 28 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Edit this entry  
20
Prelude: Dog Star Man

Prelude: Dog Star Man

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seasons of the Year

Seasons of the Year

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★
Edit this entry  
09
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Patema Inverted

Patema Inverted

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry