Those has logged 48 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
22
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
20
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Genocide

Genocide

1968
×
★★½
Edit this entry  
17
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★½
Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Roping Wild Bears

Roping Wild Bears

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Edit this entry  
08
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Blue Hour

The Blue Hour

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
02
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★
Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★½
Edit this entry