• Marcel the Shell with Shoes On, Three

  • Bomb

  • Nuggets

  • Lava

    ★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Phoenix

    ★★★

  • Louis Riel for Dinner

  • The Hall Runner

  • Colours

  • Puberty

  • Deep Sleep

  • Twelve Tales Told

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★½

  • Song of the Sea

    ★★★½

  • Mynarski Death Plummet

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • The Look of Silence

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • We Can't Live Without Cosmos

  • malfunction

  • Goodness Newness Oldness Badness

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Time Bomb

  • When Marnie Was There

    ★★★½

  • Wawa

  • The King and Queen of Halloween

  • They Came Together

    ★★★

  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem

    ★★★★

  • A Good Man

  • Nothing

  • Gradiva

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★

  • Headspace

  • Force Majeure

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★½

  • The Prophet

    ★★★½

  • Death Clique

  • Hannibal Buress: Live From Chicago

  • Tobacco Burn

  • Brain Lapse

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★

  • Buzzard

    ★★★½

  • Approaching the Elephant

    ★★★★

  • Cold

  • Elms

  • The Night That Changed America: A Grammy Salute to the Beatles

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Parallel I-IV

  • Bath House

  • A Million Miles Away

    ★★★½

  • The Raid 2

    ★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★★

  • Afronauts

  • Concerning Violence

    ★★★★

  • Yearbook

  • The Babadook

    ★★★

  • The Guest

    ★★★

  • Obvious Child

    ★★★½

  • Frank

    ★★★½

  • Neal Brennan: Women and Black Dudes

  • Cruising Electric (1980)

  • Whiplash

    ★★★

  • The Spoils of Babylon

  • Sole Custody

  • Crazy World

    ★★★½

  • In Search of Miracle Man

  • Fartcopter

  • Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★★½

  • For-Profit Online University