• Network

    ★★★★

  • Small Change

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★

  • Amarcord

    ★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★½

  • A Hard Day's Night

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • La Jetée

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Good Morning

    ★★★★

  • What's Opera, Doc?

    ★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★