Sort by

Dave has logged 43 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jesse Stone: Night Passage

Jesse Stone: Night Passage

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court

A Connecticut Yankee in King Arthur's Court

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry