• All My Puny Sorrows

    ★★★★½

  • The Chair

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

    ★★★

  • Petite Maman

    ★★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★½

  • How It Feels to Be Free

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

  • The Undoing

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • In My Room

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★

  • Jimmy Carter: Rock & Roll President

    ★★★

  • Greyhound

    ★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • Mrs. America

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

  • Disclosure

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Zola

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Dolly Parton: Here I Am

    ★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • The Irishman: In Conversation

  • Dark Waters

    ★★★

  • Elfette Saves Christmas

    ½

  • Jenny Slate: Stage Fright

  • Mister America

    ★★★½

  • Born to Be

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

  • Tall Girl

  • Unbelievable

    ★★★★★

  • Harriet

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Twentieth Century

    ★★★½

  • How to Build a Girl

    ★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Other Lamb

    ★★½

  • There's Something in the Water

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • Rocks

    ★★★★

  • The King

    ★★½

  • The Assistant

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • The Giverny Document (Single Channel)

  • My Favorite Shapes by Julio Torres

    ★★★★½