TiagoPrazeres has logged 94 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Edit this entry  
31
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry