Big Tim has logged 229 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frank

Frank

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Double

The Double

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★
Read the review Edit this entry