Tim has logged 38 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stuber

Stuber

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Two-Faced Woman

Two-Faced Woman

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Roar

Roar

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alligator

Alligator

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Basically

Basically

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Caprice

Caprice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beau

Beau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Our Betters

Our Betters

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry