Sort by

Timcop has logged 458 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Send Me No Flowers

Send Me No Flowers

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Raven

The Raven

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loaded Guns

Loaded Guns

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Thin Man Goes Home

The Thin Man Goes Home

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Little Chaos

The Little Chaos

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
The City Tramp

The City Tramp

1966
×
★★★
Edit this entry  
06
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Identikit

Identikit

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Clifford

Clifford

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Little Duckaroo

My Little Duckaroo

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drip-Along Daffy

Drip-Along Daffy

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bookworm

The Bookworm

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry