Sort by

Timcop has logged 42 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Double Team

Double Team

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Homeless Hare

Homeless Hare

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
So You Think You're Not Guilty

So You Think You're Not Guilty

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Lake

Blood Lake

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lisa, Lisa

Lisa, Lisa

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Adjust Your Tracking: The Untold Story of the VHS Collector

Adjust Your Tracking: The Untold Story of the VHS Collector

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ghost Cat of Otama Pond

The Ghost Cat of Otama Pond

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Corridors of Blood

Corridors of Blood

1958
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry