Tim has logged 191 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rush

Rush

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
7500

7500

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Soul of America

The Soul of America

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Happening

The Happening

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry