Timminy has logged 34 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Butterfly

Butterfly

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Edit this entry  
19
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hum

Hum

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Edit this entry  
05
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry