Timmy has logged 23 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill or Be Killed

Kill or Be Killed

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cabin Boy

Cabin Boy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman

Batman

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry