Timmy has written 170 reviews for films during 2019.

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★½

    There's a few things here that make this movie so great to me:

    - The cast, especially Nielsen, Montalban, and Presley.

    - This isn't a "parody" to me, even though it gets grouped in with them. A parody references specific scenes, actors, etc, like Scary Movie or Hot Shots! Naked Gun is more about using familiar ideas and characters as a vehicle for insanity. I don't think it references anything specific.

    - Every scene has so many jokes, of so…

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★★★

    I haven't seen this in years, and forgot how nasty it is for a movie that came out in 1968. Mean to its characters, and of course a mean ending. Still scary though! That rules.

  • The Nightmare Before Christmas

    The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

    Well I guess we're still watching Christmas movies (don't ask me, I just work here).

  • Out of Sight

    Out of Sight

    ★★★★★

    Hadn't seen this in years. I don't normally get affected by "smolder" in a movie, but great googly moogly are J. Lo and G. Cloo ever hot together. Wow. I love the ending and music too. This is just a perfect crime movie, and a great part of the ELSSCDCU (Elmore Leonard Sexy Sassy Criminals Cinematic Universe)

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

    Okay I liked it better this time. I still think the choices to try to minimize Last Jedi not only are jarring and obvious, but are also unnecessary, because the "backlash" against TLJ isn't nearly as bad as the very vocal minority would have you think. Even if the backlash WERE real, and the story did need course-correcting, there are ways to do that without feeling petty and immature, like it does here.

    But yes there are good choices here,…

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

    So great and funny, and gotta love those trademark Henson "creepy" puppets like Future and Past. Wow!

  • Game Over

    Game Over

    ★★★★½

    This is a rare instance of a movie being "cool" to like right now, but also being fucking awesome.

    A 9-year-old computer prodigy, who also seems to be obsessed with Rambo, has to defend himself and his grandpa when a crazed killer breaks into their mansion.

    The dreamy design and camera work, the great child acting, and the creepy-as-fuck villain make this Home Alone progenitor a forgotten classic.

    Added bonus: the weird 80s rock theme song is all about Jesus for some reason?

  • Elf

    Elf

    ★★★★

    There is a random shot of an awestruck baby in the final scene. Magnificent.

  • The Santa Clause 3: The Escape Clause

    The Santa Clause 3: The Escape Clause

    ★★½

    Well I guess we've watched all of these now. This one is very weird, but I like Alan Arkin

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★

    Wow I'm going to be thinking about this one for a while. I definitely want to see it again. I loved the thrilling space stuff - they made a good job at making things epic without making the running time epic - but the emotional parts are sitting with me. Humans are always being judged on how we express our emotions, when we can, when we can't, etc, and it's nice to see something that focuses on that more than most movies.

  • The Tickle King

    The Tickle King

    ★★★★

    Thanks to Eli for suggesting this...it took me 30 minutes to watch this 21 minute movie, because every time David D'Amato talked I rolled my eyes and hit pause.

    This just makes the original film even more sad and gross. This guy and his team are worms.

    (Apologies to worms and worm enthusiasts)

  • Tickled

    Tickled

    ★★★★★

    Wow, what a ride! Is this the movie that kind of started the current trend of documentaries taking hard left turns?

    Anyways, I teared up a little during the final phone call, right before it cuts to the post-script.