Timmy has written 205 reviews for films during 2020.

  • Ip Man 4: The Finale

    Ip Man 4: The Finale

    ★★★

    This series was a case of diminishing returns, but they are all enjoyable. The unique combination of real events and beautifully-choreographed slightly-fantastical fight scenes is so much fun.

    IP MAN 4 leaned a bit too heavily into melodrama for me, but the rousing battle against oppression and racism still rules. Donnie Yen is once again great as the quiet and stately and kind of egotistical Ip, and I appreciate Scott Adkins' willingness to lean into being a horrible bigot villain,…

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    SOUL further supports my theory that Pixar is harvesting Dorky Dad Tears™ and selling them to aliens.

    The first half felt a little too similar to INSIDE OUT, but I really liked the weird places this went in the third act. The very end scene at the piano was specifically primed for the harvesting of my face water.

    Enjoy the little things! That is the message here, and it's one I can't hear enough times.

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★½

    Another "why don't I watch this more often?" kind of movie. The lighting! The weird sets! The totally insane story! Kidman's acting! Just terrific.

    A few years ago, I made a funny little tweet about seeing this with my mom. I was never sure if it was an accurate memory, so yesterday being Christmas, I called my mother and she confirmed it, so there you go:

    This movie opens up with a shot of Nicole Kidman's nude rear end, and I saw it at the age of 18 in the theater, opening weekend, sitting between my mother and her good friend Martha.

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

    That little mouse family is so goddamned cute

  • The Nightmare Before Christmas

    The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

    This looked better to me than it has in years! Not sure if it's the new TV or the fact that my daughter is old enough now for me to, like, actually watch things?

    What a beautiful story

  • Rise of the Guardians

    Rise of the Guardians

    ★★½

    Love it when Hollywood takes a great simple concept like "Santa and the Easter Bunny have weapons and fight bad guys," then get all self-conscious about being "cool" so they make 70% of it about some Bieber-haired lesser demigod that no one cares about.

    Also, if I get your Santa movie mixed up with an owl movie, your title is too generic.

    A product of cowardice.

    This is why we can't have nice things.

    (I have a cold)

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★★½

    Another "new tradition" watch from last year. Not exactly awash in Christmas spirit, but it's always there in the background, and the isolation and tension are part of that too

  • Christmas Evil

    Christmas Evil

    ★★★½

    A very strange, almost "art film" Killer Santa movie. I loved the music and sound design, and the lead performance is terrific. The kills are a little too few and far between, but the ones that are there are pretty great!

  • Silent Night, Deadly Night Part 2

    Silent Night, Deadly Night Part 2

    ★★

    Infamous for "Garbage Day," and also because 40 of its 85 minutes is footage of the first movie with some new narration! You gotta appreciate such bold stupidity.

    Eric Freeman's performance gets a lot of guff, but I swear some of these bizarre choices were done on purpose, and I like them and even think that it works! I especially love the couple of close-up shots of another character who doesn't know Ricky is right there, centimeters from their face,…

  • Silent Night, Deadly Night

    Silent Night, Deadly Night

    ★★★

    I normally like my movie slasher villains without much of a backstory (Michael Meyers, Leatherface, Jason), but the amount of weird shit they put this kid through, just to justify having him run around in a Santa outfit, is pretty entertaining.

    I also like the cinematography, and the kills are fun and mean-spirited. And I love whenever Linnea Quigley shows up in a movie, just to let me know that I'm on the right life path.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    I love watching this with my daughter so she can see me cry in the middle of the day

  • The Godfather: Part III

    The Godfather: Part III

    ★★★½

    The first two Godfather films starred Al Pacino.

    This Godfather film stars "AL PACINO!!!"

    I will put GODFATHER III in the same camp as RETURN OF THE JEDI, BIOSHOCK 2 and Jonathan Demme's remake of THE MANCHURIAN CANDIDATE: "Things that would be considered very good if they didn't have to live up to a masterpiece."

    I have some other things on that list too but who knows.

    Anyways, the first 30 minutes confused the shit out of me, but once…