Timmy has written 77 reviews for films during 2021.

  • The Amusement Park

    The Amusement Park

    ★★★★

    A “lost” film by George Romero now showing on Shudder, THE AMUSEMENT PARK is a terrifying arthouse kind of montage allegory about how our society fails the elderly.  The film is not shy about its subject matter - in fact it is bookended by its main actor speaking about the themes and how you can help the elderly!

    A little “much” at times, but very weird and scary and poignant, and more proof that Romero was always aiming for social commentary.

    Shout-out to the Grim Reaper in a Frankenstein mask.  That shit was scary.

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★★

    You know what? I like this movie.

    So my daughter watched TREMORS with me a while back, and I thought she could handle this. She could! She loved it, and after some consideration, admitted that jump scares are fun.

    And this film has some great ones. My goodness it is perfect.

    AND: sharks are neat.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    Why are Earthy Pagan Cults so scary? Is it their total disconnection from our traditional norms and reality? The pairing of death with bright colors? Swedish words?

    Well whatever it is, it works for me. The slow burn is a tad too slow at times, but the imagery is fun, and the quick cuts and weird music cues kept it interesting. Also, the incident with Dani's family is so fucking disturbing to me. Not sure why.

    Flo-Pu* and William Jackson…

  • The Lego Batman Movie

    The Lego Batman Movie

    ★★★★★

    This movie is great. Will Arnett is a good Batman. I've said it before, but this is one of very few Batman movies in which he changes. So good.

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★½

    These movies are good! There are some weird things here and there, and I am glad that the MCU eventually made it more trendy to keep villains alive, but there is still so much to enjoy here.

    I also love telling my daughter stuff like "In the comics, that guy becomes a WEREWOLF."

    Now we have to watch Spider-Man 3, which I haven't seen since a test screening (it failed the test).

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★

    It's been a while...

    No wait that wasn't the Nickelback song in this movie.

    Kind of a time capsule but also still pretty damn good and fun!

  • Kill or Be Killed

    Kill or Be Killed

    ★★★★

    I am not sure how I became aware of this or exactly why I put it in my Diabolik Video shopping cart a few months ago, but clearly the universe wanted, nay, NEEDED, me to see it!

    This is a very entertaining and pretty insane "fighting tournament movie."

    There are lots of weird moments and crazy touches that make even the non-fight scenes fun to watch.

    One thing I couldn't ignore: they gather 40 of "The World's Best Karate Experts,"…

  • Dick Tracy

    Dick Tracy

    ★★★★

    Well, now my daughter knows what Madonna's nipples look like, so that's cool.

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★★★

    Still a banger! Pretty timeless combination of jokes, commentary, and schmaltz.

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    ★★½

    And now my watch has ended. I will now spend the remaining 8 years of my daughter's childhood trying to find out why she likes these so much?

    This one has some of the fun stuff and some fun ridiculous set pieces, all on land. Once they hit the water it's boring. That's weird right?

    Anyways, I think it is time for me to show my kid some more Errol Flynn movies.

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    ★★½

    I like Ian McShane and Penelope Cruz, so I am clicking "like" here. I also like that it was almost not super long. I also would like to peek in on Earth 2, where this one was successful enough to finish its story and give us a "Merman Priest" spin-off.

  • Who Framed Roger Rabbit

    Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

    Something about the filmmaking here still feels very ahead-of-its-time.
    I don't know. Maybe it's the care that is put into every shot.

    I also want to see a legacy sequel to this so badly, almost as badly as I am embarrassed at admitting I want to see a legacy sequel, which is almost as bad as I feel for the repeated usage of the phrase "legacy sequel."

    Anyways, I feel like you could maybe get Roger and Eddie together a little sooner, but beyond that I don't really have any complaints.