Timmy has written 50 reviews for films rated ★★★ .

  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

    Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

    ★★★

    I don't know if 9-year-olds really care about George Lucas' daddy issues, but my daughter certainly seemed interested in the rest of this!

    For me, there were a few things I didn't already know, and it's always entertaining to watch Harrison Ford try to care about things. The visual style is "here is another documentary," but when the subject is just a fun pop culture thing, that's not necessarily a bad thing.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    I think it balanced "the human stuff" well, and the last hour felt more like a ride than a movie; still, when it was over, I REALLY missed the movie theater

  • Police Story 3: Super Cop

    Police Story 3: Super Cop

    ★★★

    I did not like this as much as the first two Police Story movies. It feels more like an American Blockbuster™ and less informed by Hong Kong. Oh well - Michelle Yeoh jumps a motorcycle onto a moving train while Jackie Chan hangs from a helicopter ladder and, so who can complain?!?

  • Fade to Black

    Fade to Black

    ★★★

    This wasn't great, but the premise is fantastic (a bullied movie nerd kills people as characters from his favorite films), and carried out pretty well! It's just the pacing is a little off, and some of the acting is very strange.

    Dennis Christopher, though, is incredible in this. He was so much fun to watch!

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★

    Jesus these movies are long! But the fish-faced pirates are cool, and you gotta give it up to the three-way rolling wheel sword duel intercut with Elizabeth and the two "Comedy Pirates" sharing one sword to fight a bunch of monster guys.

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★

    I will never ever understand why these things are so goddamned long, but it is definitely fun, and Keira Knightley is awesome here. PLUS: zombie monkey!

  • Puppet Master

    Puppet Master

    ★★★

    I watched this right after PEE-WEE'S BIG ADVENTURE, so I guess it was my "Fraudulent Fortune Teller Movie Marathon!"

    It has the slow build-up that a lower budget demands, but it's still pretty entertaining, and these puppets are just a HOOT. That's what we say about stuff like this in the Midwest. When you see a puppet barf up leeches into a man's mouth, that right there is a HOOT.

  • Amsterdamned

    Amsterdamned

    ★★★

    A fun slasher that is a little too long. There are some very impressive chase scenes involving cars, boats, and feet, and the Dutch charm here carries a lot of weight. I also love it when a city is a character in a movie, and it definitely happens here, as the killer uses Amsterdam's unique system of canals as his lair.

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★

    Watched this with my 9 year old daughter for her first time, so obviously it was more fun. I really like the first two thirds of this. It's a good take on some tropes and things we have seen before, and Chris Pine's charisma does some heavy lifting! The last third is so boring with the generic villain. Why? Why why why. There are so many good villains in these comics, they've been around for like 80 years! Anyways, yes it's pretty good still.

  • The One and Only Ivan

    The One and Only Ivan

    ★★★

    The animal face animation and voices were very good, the music was way overly schmaltzy, and I think it tried too hard to make us like zoos?

    But I like that they give Bryan Cranston's character some moral ambiguity, like in the book. I very much enjoyed when he tapped his hands on his pants during a nervous moment, just like Walter White!

    And old buddy Ron Funches as a bunny in a bow tie needs to happen as much as possible.

  • Ip Man 4: The Finale

    Ip Man 4: The Finale

    ★★★

    This series was a case of diminishing returns, but they are all enjoyable. The unique combination of real events and beautifully-choreographed slightly-fantastical fight scenes is so much fun.

    IP MAN 4 leaned a bit too heavily into melodrama for me, but the rousing battle against oppression and racism still rules. Donnie Yen is once again great as the quiet and stately and kind of egotistical Ip, and I appreciate Scott Adkins' willingness to lean into being a horrible bigot villain,…

  • Silent Night, Deadly Night

    Silent Night, Deadly Night

    ★★★

    I normally like my movie slasher villains without much of a backstory (Michael Meyers, Leatherface, Jason), but the amount of weird shit they put this kid through, just to justify having him run around in a Santa outfit, is pretty entertaining.

    I also like the cinematography, and the kills are fun and mean-spirited. And I love whenever Linnea Quigley shows up in a movie, just to let me know that I'm on the right life path.