Timmy has written 74 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    Why are Earthy Pagan Cults so scary? Is it their total disconnection from our traditional norms and reality? The pairing of death with bright colors? Swedish words?

    Well whatever it is, it works for me. The slow burn is a tad too slow at times, but the imagery is fun, and the quick cuts and weird music cues kept it interesting. Also, the incident with Dani's family is so fucking disturbing to me. Not sure why.

    Flo-Pu* and William Jackson…

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★½

    These movies are good! There are some weird things here and there, and I am glad that the MCU eventually made it more trendy to keep villains alive, but there is still so much to enjoy here.

    I also love telling my daughter stuff like "In the comics, that guy becomes a WEREWOLF."

    Now we have to watch Spider-Man 3, which I haven't seen since a test screening (it failed the test).

  • Who Framed Roger Rabbit

    Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

    Something about the filmmaking here still feels very ahead-of-its-time.
    I don't know. Maybe it's the care that is put into every shot.

    I also want to see a legacy sequel to this so badly, almost as badly as I am embarrassed at admitting I want to see a legacy sequel, which is almost as bad as I feel for the repeated usage of the phrase "legacy sequel."

    Anyways, I feel like you could maybe get Roger and Eddie together a little sooner, but beyond that I don't really have any complaints.

  • Wheels on Meals

    Wheels on Meals

    ★★★★½

    I highly prefer this to MEALS ON WHEELS, which is a nice service that feeds the homebound elderly but is woefully lacking in fight scenes.

    WHEELS ON MEALS is a blast!  The comedy is funny, the stunts are great, and the fights are well done.  People talk about Jackie’s final fight against Benny The Jet a lot, but what about Yuen Biao flipping around on couches to get away from that Fantasy Island-looking guy?

    And it was a great idea to set a Chinese martial arts production in Barcelona.  It really gave the movie a unique feel.

    Just a wealth of charming Hong Kong fun.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

    I think it's hard for an animated film to rise above the pack anymore. It feels like every other one of these has great animation and funny jokes, but this one has SUCH great animation and SUCH great jokes, that it is easily the best animated film I have seen since SPIDER-VERSE (which is by the same crew). There are so many scream-laugh-inducing jokes in this. It is really so so funny. A little long (could have shaved the 2nd act a little), but besides that this thing is so amazing.

  • The Devils

    The Devils

    ★★★★½

    I braced myself for this to be more viscerally fucked-up, and was not ready for the sheer amount of "just weird" fucked-up! I am what they call a "Lapsed Catholic™" so i really appreciated this clash of true faith and the corrupt government product that religion is today. Fantastic!

  • Tremors

    Tremors

    ★★★★½

    I showed this to my 9-year-old daughter for "Half-O-Ween." She loved it, and afterwards we got to have that talk every kid has about why "bastard" isn't always nice to say even though it sounds amazing.

  • Play Misty for Me

    Play Misty for Me

    ★★★★½

    This was great! Jessica Walter was such a treasure, RIP.

  • Back to the Future Part II

    Back to the Future Part II

    ★★★★½

    I love a good sequel that fits within the world of the story, but also fucks with every part of it!

    My only complaint is a common one: the shoehorned-in "Marty can't get called a chicken" stuff.

    Oh well still almost perfect

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

    Watched this with my daughter to help her learn about kicking!

    So beautifully done, and I forgot how romantic! They have both the "young hot fuck machines" romance and an "old people need a hand to hold as they decay" romance. So nice.

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

    There's a lot of nostalgia attached to this one for me, so it's hard to be objecti- JK this rules!

    There are some goofy script things here and there, but the charisma and set-pieces dgaf.

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★★½

    My goodness this movie rules. I have often said that I love "Stoned Detective Movies," but I am changing the name to "Bad Or Oblivious Detective Movies," so that this can be included. Even though these guys don't do drugs, it fits in quite nicely with The Big Lebowski and Long Goodbye and etc.

    Crowe and Gosling are both so great, and the supporting cast is terrific, especially the girl playing Gosling's daughter. Good stuff.