Timmy has written 107 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Lego Batman Movie

    The Lego Batman Movie

    ★★★★★

    This movie is great. Will Arnett is a good Batman. I've said it before, but this is one of very few Batman movies in which he changes. So good.

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★★★

    Still a banger! Pretty timeless combination of jokes, commentary, and schmaltz.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    I watch MAD MAX: FURY ROAD a lot.

    Also: I love MAD MAX: FURY ROAD a lot.

    I feel like every viewing reveals more messages about surviving trauma, leaving a shitty gaslighting and/or abusive relationship, and figuring out your own worth. Even in the worst situation, you can still make good choices.

  • Babe: Pig in the City

    Babe: Pig in the City

    ★★★★★

    I like this movie more each time. It really slapped me upside the head this time with the humor, heart, and that certain weirdness that is so specifically "George Miller."

    And now, thanks to BABE: PIG IN THE CITY and my copy of "I Have A Pony" on vinyl, my daughter is probably the only 9-year-old in town who has heard of Steven Wright .

  • The Night Comes for Us

    The Night Comes for Us

    ★★★★★

    After watching MORTAL KOMBAT waste Joe Taslim, I wanted to see Joe Taslim waste everyone else. With his bare hands. And a pool ball. And a meathook in their taint.

    Don't be fooled by the slasher-movie levels of blood here: THE NIGHT COMES FOR US is a martial arts movie. There are tons of great fights, all shot well, and every fight has at least one "oh shit!" moment. Also, the obligatory "lady fight scene" doesn't really feel obligatory at all, and deals some of the craziest damage in the whole film! When Julie Estelle casually _____ off her own ______ I scream every time.

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

    One of those “foundational masterpieces” that doesn’t feel like homework.  This film is lean, mean, and kind of sexy?  I know at least Tim Burton would agree - dude seems to have pulled his entire aesthetic from this thing!

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★★★

    My girlfriend hadn't seen this yet, so even though this is the 3rd (4th?) time I have seen this in a year, it had to be done.

    Still a joy, and still one of my favorites!

  • Police Story

    Police Story

    ★★★★★

    I love the pacing of this still, and they break *SO MUCH* glass!

  • Barton Fink

    Barton Fink

    ★★★★★

    I hadn't seen this in 20 years, and I love it very much and I think it'll be one of my new movies to watch when I feel like I don't know what is happening. It's like the opposite of a comfort watch?

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

    For some reason, I started humming the Ennio Morricone track from Bill's "walk" all week, and I had to watch it.

    I am always going to be a simp/stan/fan of the coffin scene, and much of the dialogue from the final confrontation. So good.

    Also it becomes more and more obvious with each viewing that Bill is a classic manipulator, and that I am not sure if QT got that or not.

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★★

    I fuckin' love this movie. Some new thoughts:

    The actor playing Caleb is very good and also named Harvey Scrimshaw, which makes me think he is actually a Robert Eggers character brought to life by witch/mermaid antics.

    Was this whole campaign of terror a recruitment drive?

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★★

    Loved how they adapted the ending here, keeping it restrained and laser-focused on the puberty/mother themes. Also I was NOT expecting Travolta.

    No one ever does.