Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • It

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Fruitvale Station

    ★★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★★

  • Beyond Skyline

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • The Post

    ★★★★

  • The Equalizer

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

White Christmas

Jan 1

Most Watched

Mission: Impossible - Fallout

twice

Avengers: Infinity War

twice

Last Film

Upgrade

Aug 29

Genres, countries & languages

Action
26 films
Adventure
21 films
Sci Fi
14 films
Comedy
12 films
Thriller
12 films
Drama
11 films
Family
9 films
Crime
8 films
Fantasy
7 films
Animation
6 films
USA
46 films
UK
15 films
France
6 films
China
4 films
Norway
2 films
Australia
1 film
Singapore
1 film
Spain
1 film
English
48 films
French
6 films
Spanish
5 films
Xhosa
3 films
Arabic
2 films
Korean
2 films
Turkish
2 films
Chinese
1 film
German
1 film
Swahili
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Timmy’s most liked review

The Post

★★★★

A very enjoyable movie that could have been called "Watergate Episode 1: The Phantom Paper

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

A Wrinkle in Time
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Accident Man
Average weighted rating:

3.0

Films Timmy watched in 2018

  • Upgrade
  • BlacKkKlansman
  • Beyond Skyline
  • The Villainess
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Annihilation
  • The Equalizer 2
  • The Equalizer
  • Heat
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Muppets Take Manhattan
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • The Dark Knight
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Ant-Man and the Wasp
  • Phantom Thread
  • Sicario
  • An American in Paris
  • Incredibles 2
  • Hereditary
  • Hotel Artemis
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Infinity War
  • Ready Player One
  • A Quiet Place
  • Pacific Rim: Uprising
  • A Wrinkle in Time
  • Tomb Raider
  • Early Man
  • Black Panther
  • It
  • Accident Man
  • The Greatest Showman
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Fruitvale Station
  • The Thomas Crown Affair
  • The Commuter
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • The Post
  • Constantine
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Vertigo
  • Lawrence of Arabia
  • Ferdinand
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • White Christmas

World map

Highly rated films Timmy is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more