Timothy has logged 510 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House

Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Lefty Brown

The Ballad of Lefty Brown

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marshall

Marshall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
AWOL

AWOL

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Again

Home Again

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Rough Night

Rough Night

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Kicks

Kicks

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hollow in the Land

Hollow in the Land

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Pirates of Somalia

The Pirates of Somalia

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Humanity Bureau

The Humanity Bureau

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
There's Always Vanilla

There's Always Vanilla

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
This World, Then the Fireworks

This World, Then the Fireworks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Promise

The Promise

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Garden of Evil

Garden of Evil

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
3 Generations

3 Generations

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sweet, Sweet Lonely Girl

Sweet, Sweet Lonely Girl

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
10
24 Hours to Live

24 Hours to Live

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Detour

Detour

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Sleight

Sleight

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood Money

Blood Money

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heart of Midnight

Heart of Midnight

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Casa de los Babys

Casa de los Babys

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry