Sort by

Tipu Sultan has logged 296 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ugly

Ugly

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Omkara

Omkara

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maqbool

Maqbool

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
2 States

2 States

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ready

Ready

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Oye Lucky! Lucky Oye!

Oye Lucky! Lucky Oye!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
99

99

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sicko

Sicko

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Student of the Year

Student of the Year

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
½
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Welcome

Welcome

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
04
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Emperor Waltz

The Emperor Waltz

1948
×
★★½
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
01
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry