Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Secret Ceremony

Secret Ceremony

1968
×
Edit this entry  
29
These Thousand Hills

These Thousand Hills

1959
×
Edit this entry  
29
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Duvidha

Duvidha

1973
×
Edit this entry  
07
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Liberté

Liberté

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The River

The River

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
Edit this entry  
02
We Were Hardly More Than Children

We Were Hardly More Than Children

2019
×
Edit this entry  
02
The Singer Not the Song

The Singer Not the Song

1961
×
Read the review Edit this entry  
02
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
31
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Time

Time

2020
×
Edit this entry  
29
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Diary of an African Nun

The Diary of an African Nun

1977
×
Edit this entry  
20
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Four Women

Four Women

1975
×
Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Edit this entry  
14
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

1952
×
★★★
Edit this entry  
14
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
Edit this entry  
13
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
Edit this entry  
06
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
06
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
Edit this entry  
05
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Angel

Angel

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Student Prince in Old Heidelberg

The Student Prince in Old Heidelberg

1927
×
★★★★
Edit this entry  
03
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
Edit this entry  
01
Pretty Poison

Pretty Poison

1968
×
Edit this entry  
01
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
27
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★½
Edit this entry