• Maps to the Stars

    ★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★½

  • It Follows

    ★★★★

  • Mr. Turner

  • The Grand Budapest Hotel

  • Boyhood

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • The Babadook

    ★★★

  • Whiplash

    ★★½

  • The Wolf of Wall Street

  • American Hustle

    ★★½

  • Six by Sondheim

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • The Counselor

  • Ida

    ★★½

  • 12 Years a Slave

  • Her

    ★★½

  • How I Live Now

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★

  • Snowpiercer

  • Blue Jasmine

    ★★½

  • The World's End

    ★★★

  • Nebraska

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

  • The Bling Ring

    ★★½

  • Before Midnight

  • The Grandmaster

  • Center Jenny

  • Les Misérables

  • Django Unchained

    ★★★½

  • Life of Pi

  • Argo

  • Anna Karenina

  • The Master

  • Frances Ha

    ★★★★

  • ParaNorman

  • Prometheus

  • Amour

  • Moonrise Kingdom

  • Sun Don't Shine

    ★★★½

  • The Queen of Versailles

    ★★★★

  • Young Adult

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

  • Hugo

    ★★

  • Margaret

    ★★★★½

  • Contagion

  • The Help

  • Melancholia

  • Bad Teacher

  • The Tree of Life

    ★★★★

  • Midnight in Paris

  • Bridesmaids

  • Hanna

  • A Separation

    ★★★½

  • The Black Power Mixtape 1967-1975

  • True Grit

    ★★★★

  • The Fighter

  • Tangled

  • The Social Network

    ★★½

  • Mysteries of Lisbon

  • Easy A

  • Somewhere

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Inception

    ★★

  • Toy Story 3

  • The Illusionist

  • The Kids Are All Right

  • Precious

  • Fantastic Mr. Fox