Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
Edit this entry  
24
The Cathedral

The Cathedral

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Vigilante Force

Vigilante Force

1976
×
★★★
Edit this entry  
21
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★½
Edit this entry  
16
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Blind Husbands

Blind Husbands

1919
×
★★★½
Edit this entry  
14
Timecode

Timecode

2000
×
★★
Edit this entry  
13
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
Edit this entry  
13
Wilmington 10 -- U.S.A. 10,000

Wilmington 10 -- U.S.A. 10,000

1979
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Edit this entry  
08
Slipstream

Slipstream

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
½
Edit this entry  
05
Belly

Belly

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
02
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Edit this entry  
21
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★
Edit this entry  
20
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Obsessed

Obsessed

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Slow Machine

Slow Machine

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
The Annotated Field Guide of Ulysses S. Grant

The Annotated Field Guide of Ulysses S. Grant

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Edit this entry  
10
Seated Figures

Seated Figures

1988
×
★★½
Edit this entry  
10
Funnel Piano

Funnel Piano

1983
×
★★★
Edit this entry  
10
So Is This

So Is This

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Snowblind

Snowblind

1968
×
★★½
Edit this entry  
07
A Casing Shelved

A Casing Shelved

1970
×
★★★★
Edit this entry  
07
Side Seat Paintings Slides Sound Film

Side Seat Paintings Slides Sound Film

1970
×
★★★
Edit this entry  
06
La Région Centrale

La Région Centrale

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Edit this entry