• The Secret of My Success

    The Secret of My Success

    ★★★½

    Vaporwave the movie everything is like a Saint Pepsi visual

  • Væbnet med ord & vinger

    Væbnet med ord & vinger

    ★½

    How can you have such a cool poet as Strunge and make so bad and uninspiring visuals.

  • Scream

    Scream

    ★★★

    I feel like I would have liked it more if I hadn’t watched Scary Movie so many times 💀🔪

  • Holiday

    Holiday

    ★★½

    This film wants to be “Revenge (2017)” so bad. Spoiler alert its dosent come close. But a movie that has Hercules & Love Affair in the soundtrack gets props from me

  • Team Albert

    Team Albert

    ½

    The worst “movie” i have seen 🤮

  • Batman

    Batman

    ★★★

    Happy 30th anniversary 🦇🦇

  • The Dark Crystal

    The Dark Crystal

    ★★★★

    Had to rewatch this classic again after that awesome new trailer

  • Love, Death & Robots: Alternate Histories

    Love, Death & Robots: Alternate Histories

    Love the concept I would love a whole show about alternate history so much potential but I feel like this episode wasted it

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★

    Love the ending 🔪

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★½

    We all go a little mad sometimes. A boy's best friend is his mother. 💀🔪

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★

    Laurie Strode: Was that the boogeyman?
    Doctor Loomis: As a matter of fact, it was, As a matter of fact, it was.

    One of the most influential horror movies with the best horror theme 🎃🎃🎃

  • Halloween III: Season of the Witch

    Halloween III: Season of the Witch

    ★★½

    6 days to halloween, halloween, halloween
    6 days to halloween, Silver Shamrock
    Watch the magic 🎃 watch!

    Why the hell is my head melting into bugs 💀

    I really like the idea of a different halloween story not focusing on Michael Myers but i dont think this movie was the best starting point for that. I do love how crazy and out there this movie is tho.