• Bad Trip

    Bad Trip

    ★★★★

    Never thought I'd ever describe a prank-based movie with the words earnest or uplifting but hey I almost cried and that was a little surprising.

    The fact that they managed to carve characters and a plot into/around the set pieces was such a masterstroke and I have no idea how they did it. The framing adds so much to the already hilarious and unbelievable pranks that really seemed to reveal such empathy the unwitting participants.

  • Rush Hour

    Rush Hour

    ★★★★½

    There are definitely scenes in this that are dated into oblivion, but it was also extremely cute and funny and I love that they really went full Jackie Chan for the action and I don't even know what Chris Tucker was doing for most of the runtime.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★

    They spent so much time attempting to build lore they glossed over the fact that Godzilla shoots a beam so strong it pierces to the literal core of the earth. Then they tried to say it was a fair fight with karate monkey #teamgodzilla

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

    Yeah it was wayyyy too long, I ended up having to watch this in 2 parts and the film felt weaker for it. A strong collection of characters and scenes almost justifies it for a fan, but it is strongest when compared to the previous cut of the film which has left me a little conflicted as to how I feel about it as it's own piece of media.

  • Hot Fuzz

    Hot Fuzz

    ★★★★★

    Impeccably plotted, perfectly written, and one of the best platonic romances captured on camera. This will always be one of my favourite movies.

  • Akira

    Akira

    ★★★★★

    It's striking just how human everything about this movie felt. Beyond the characters, the movie as a whole felt human. The extraordinary art direction and animation really make you think about the inspiration and imagination that went into every frame, and boy was every frame exciting to watch! That's not even mentioning how empathetic the story is, and how I can't really describe just how I felt when the credits rolled except that I was in my feels.

    I have a strong feeling this movie will invade every future conversation I have about sci-fi so be ready.

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★★

    Slightly disjointed, slightly formulaic, but I really enjoyed myself all the same. You'd think the lack of a romantic sub-plot would make for a more streamlined experience but instead they replace it with an enemies-to-lovers AND a found family sub plot, which are both objectively superior tropes in my humble opinion.

    That's all to say nothing of the amazing art direction of the film. The costumes and cities and everything are very pretty and it's neat to see the Asian…

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★★

    Every time I watch this movie it feels like it grabs me by the throat and begs me to engage with it just a little deeper this time.

    It looks, sounds, and feels perfect for a cosmic horror science fiction film. But what excites me most about this movie is that every time I reach the credits I come away thinking about a different theme. I can't think of any other movie that has that kind of effect on me and I don't know if I want to.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★★

    With every movie I watch (and apparently inevitably rewatch) it becomes clearer and clearer to me that Edgar Wright has a death grip on my sensibilities and will never let go.

    Yes, this movie is populated with trash people and that is a shame. But they, and really every other actor, feel more like cutouts in an elaborate fantasy that was planned out beat by beat. The choreography is so pretty and that whole third act never fails to get my heart thumping.

    It really is just a good time to sit back and watch.

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★

    Wow that Christoph Waltz guy sure is something huh

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★½

    There was an air of generosity and empathy that was present from the opening scene, capturing a raw feeling with many of the people volunteering their lived-in experiences to the film. The transient nature of the film leads it through many a beautiful expanse and plenty of quiet exchanges of words, subtly supplemented by the simple score throughout.

    All of that said, the obvious nature of the situation and the very real people on screen made some of the very…

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★★

    Sometimes you know just what you need, and sometimes that's just watching this movie again and crying.