kurt has logged 230 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christopher's Christmas Mission

Christopher's Christmas Mission

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bunty Aur Babli

Bunty Aur Babli

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paris 05:59: Théo & Hugo

Paris 05:59: Théo & Hugo

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How To Tell You're A Douchebag

How To Tell You're A Douchebag

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Southwest of Salem: The Story of the San Antonio Four

Southwest of Salem: The Story of the San Antonio Four

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
23
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel

Hotel

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Who Are You, Polly Maggoo?

Who Are You, Polly Maggoo?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry