Sort by

kurt has logged 93 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Orator

The Orator

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
10
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
05
Strawberry and Chocolate

Strawberry and Chocolate

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Ulysse

Ulysse

1983
×
Edit this entry  
04
Faces of Women

Faces of Women

1985
×
★★★
Edit this entry  
04
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
Edit this entry  
03
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Read the review Edit this entry  
28
Nitrate Kisses

Nitrate Kisses

1992
×
Edit this entry  
28
Asparagus

Asparagus

1979
×
Read the review Edit this entry  
28
L'Eau de la Seine

L'Eau de la Seine

1983
×
Edit this entry  
27
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No Exit

No Exit

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Burnt Money

Burnt Money

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Grim

Grim

1985
×
Read the review Edit this entry  
13
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
13
Thunder

Thunder

1982
×
Edit this entry  
12
Bamako

Bamako

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Outer Space

Outer Space

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
Crossroads

Crossroads

1976
×
Edit this entry  
11
Katatsumori

Katatsumori

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
History Lessons

History Lessons

2000
×
Edit this entry  
10
The Flower Girl

The Flower Girl

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
Read the review Edit this entry  
08
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Horror Express

Horror Express

1972
×
Edit this entry  
31
The Fan

The Fan

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fan

The Fan

1982
×
Read the review Edit this entry  
29
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Up, Down, Fragile

Up, Down, Fragile

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
By the Time It Gets Dark

By the Time It Gets Dark

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jai

Jai

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Destiny

Destiny

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Youth

Youth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Air Conditioner

Air Conditioner

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry