tom powers has logged 19 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
Edit this entry  
27
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Butterfly

Butterfly

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Billy Star

Billy Star

2017
×
Edit this entry