guilherme has logged 494 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Edit this entry  
28
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Wedding Year

The Wedding Year

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Edit this entry  
26
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★
Edit this entry  
24
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Le Révélateur

Le Révélateur

1968
×
★★½
Edit this entry  
24
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★
Edit this entry  
23
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
Edit this entry  
23
Nightwalk

Nightwalk

2020
×
Edit this entry  
23
She's Lost Control

She's Lost Control

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
La vie de Jésus

La vie de Jésus

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Again Once Again

Again Once Again

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Blue Flower of Novalis

The Blue Flower of Novalis

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Land of Ashes

Land of Ashes

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
A Teacher

A Teacher

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Nova Lituania

Nova Lituania

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ostende

Ostende

2011
×
★★
Edit this entry  
21
Terri

Terri

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Hilary and Jackie

Hilary and Jackie

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
I Still Believe

I Still Believe

2020
×
★★
Edit this entry  
19
The Roads Not Taken

The Roads Not Taken

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Last Night

Last Night

2010
×
★★½
Edit this entry  
15
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Siberia

Siberia

2020
×
★★½
Edit this entry