Thom has logged 132 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Les Invisibles

Les Invisibles

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Judy

Judy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Papicha

Papicha

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Eli

Eli

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Camille

Camille

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★
Read prior review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Swallows of Kabul

The Swallows of Kabul

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Little White Lies 2

Little White Lies 2

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
This Special Friendship

This Special Friendship

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Longtime Companion

Longtime Companion

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
A Brother’s Love

A Brother’s Love

2019
×
★★★★
Edit this entry